Najčastejšie dochádza k zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov („BSM“) zánikom manželstva, t.j. rozvodom manželstva alebo smrťou jedného z manželov. BSM je však možné zrušiť aj počas trvania manželstva, a to:
- zo zákona (napríklad právoplatným rozhodnutím súdu o prepadnutí majetku) alebo
- rozhodnutím súdu na návrh jedného z manželov.
Bezpodieloví spoluvlastníci sa nemôžu dohodnúť o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva k veciam patriacim do BSM počas trvania manželstva. Toto spoluvlastníctvo je oprávnený zrušiť súd. Ten z manželov, ktorý sa domáha zrušenia BSM musí podať návrh na zrušenie BSM na príslušný súd. Dôvody, pre ktoré je možné žiadať zrušenie BSM sú:
- ak jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. V prípade, pokiaľ by toto oprávnenie mali obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.
- zo závažných dôvodov, ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom. Závažné dôvody nie sú nikde konkretizované a bude úlohou súdu zistiť, či dané pomery v konkrétnom manželstve odôvodňujú zrušenie BSM. Za takéto dôvody možno považovať napríklad dlhotrvajúce zrušenie spoločnej domácnosti, poškodzovanie hospodárskych záujmov rodiny alebo márnotratné správanie jedného z manželov.