Príkazná zmluva

Príkaznú zmluvu upravujú ustanovenia Občianskeho zákonníka v §724 až § 732. Obsahom príkaznej zmluvy je záväzok príkazníka obstarať nejakú vec alebo vykonať inú činnosť pre príkazcu. Povinnosť príkazníka však nespočíva v dosiahnutí určitého výsledku, a preto nedôjde k porušeniu záväzku príkazníka, ak sa plánovaný výsledok nedosiahne.

Pri plnení príkazu je príkazník povinný konať podľa svojich schopností a znalostí. Od pokynov príkazcu sa príkazník môže odchýliť len vtedy, ak je to nevyhnutné v záujme príkazcu a ak nemôže včas dostať jeho súhlas, inak zodpovedá za škodu. To znamená, že od pokynov príkazcu sa príkazník nemôže odchýliť ak ich nepovažuje za správne, ale musí ich rešpektovať, aj keď príkazcu na nevhodnosť a nesprávnosť pokynov upozornil.

Podľa § 726 Občianskeho zákonníka: „Príkazník je povinný vykonať príkaz osobne. Ak zverí vykonanie príkazu inému, zodpovedá, akoby príkaz vykonával sám; ak však príkazca dovolil, aby si ustanovil zástupcu, alebo ak bol tento nevyhnutne potrebný, zodpovedá príkazník iba za zavinenie pri voľbe zástupcu.“

Na žiadosť príkazcu je príkazník povinný mu podať všetky správy o postupe plnenia príkazu a previesť na neho všetok úžitok z vykonaného príkazu. Po vykonaní príkazu je príkazník povinný predložiť príkazcovi vyúčtovanie.

Príkazca je povinný:

  • (ak sa nedohodlo inak) poskytnúť príkazníkovi vopred na jeho žiadosť primerané prostriedky nevyhnutné na splnenie príkazu a nahradiť príkazníkovi potrebné a užitočné náklady vynaložené pri vykonávaní príkazu, a to aj keď sa výsledok nedostavil.
  • nahradiť príkazníkovi okrem zavinenej škody aj tú škodu, ktorá vznikla v súvislosti s výkonom príkazu. V prípade, ak by príkazník utrpel pri výkone príkazu škodu len náhodou, mohol by sa domáhať náhrady škody iba vtedy, ak sa zaviazal vykonať príkaz bezplatne (v takom prípade by však nedostal viac, ako by mu patrilo ako obvyklá odmena, ak by bola dojednaná).
  • poskytnúť príkazníkovi odmenu iba vtedy, ak bola dohodnutá alebo je obvyklá, najmä vzhľadom na povolanie príkazníka.
  • poskytovať odmenu, aj keď výsledok nenastal, ibaže nezdar konania bol spôsobený porušením povinnosti príkazníka.

Ustanovenia o zániku plnomocenstva sa primerane použijú aj pre zánik príkaznej zmluvy. V prípade, ak by príkazná zmluva zanikla odvolaním, príkazca by bol povinný nahradiť príkazníkovi náklady vzniknuté do odvolania, utrpenú škodu a ak by príkazníkovi patrila odmena, tak aj jej časť zodpovedajúcej vykonanej práci.

Podobné články