Predžalobná výzva alebo ako na neuhradenú faktúru

Vymáhanie pohľadávok sa bohužiaľ stáva súčasťou podnikania. Každý sa už asi stretol s tým, že svojmu obchodnému partnerovi dodal tovar alebo poskytol službu a vystavená faktúra po dátume splatnosti ostala neuhradená.

Čo však robiť, ak obchodný partner nereaguje na telefonickú ani emailovú urgenciu o uhradenie splatnej faktúry? V takom prípade je vhodné protistrane poslať predžalobnú výzvu, v ktorej dlžníka vyzvete na úhradu splatnej pohľadávky v stanovenej lehote.

V predžalobnej výzve by ste mali dlžníka upozorniť, že ak splatnú faktúru v dodatočnej lehote neuhradí, že si uplatníte svoj nárok na úhradu dlžnej sumy na súde a v takom prípade si budete nárokovať aj úroky z omeškania a náhradu trov konania. V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že predžalobná výzva musí byť vecná.

Cieľom predžalobnej výzvy je motivovať dlžníka na dobrovoľné uhradenie dlžnej sumy. Takouto motiváciou môže byť odpustenie úrokov z omeškania alebo prípadnej zmluvnej pokuty.  Dlžníci sa často v praxi snažia naťahovať čas, a preto je vhodné aby predžalobná výzva bola poslaná od Vášho právneho zástupcu. V takom prípade dlžník zvyčajne pochopí, že to myslíte vážne a budete si svoju pohľadávku vymáhať.

Ak by dlžník napriek predžalobnej výzve dobrovoľne neuhradil dlžnú sumu, je potrebné, aby ste si svoju pohľadávku uplatnili súdnou cestou.

Nie ste si istý a nechcete mať starosti s prípravou predžalobnej výzvy? Nechajte to na nás. Cena za vypracovanie predžalobnej výzvy od 100 eur.

Podobné články

Prevod nehnuteľnosti

Prevod nehnuteľnosti prebieha v katastrálnom konaní na príslušnom okresnom úrade, katastrálnom odbore. Príslušný je vždy ten okresný úrad, v ktorého územnom obvode sa nachádza prevádzaná nehnuteľnosť.

Čítať ďalej »

Správa bytového domu

Správu bytového domu v zmysle Zákona Národnej rady Slovenskej republiky o vlastníctve bytov a nebytových priestorov („Zákon“) vykonáva buď spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov

Čítať ďalej »