Konanie o spôsobilosti na právne úkony je upravené v zákone č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok („CMP“). V konaní o spôsobilosti na právne úkony súd rozhoduje o:
- obmedzení spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony,
- zmene obmedzenia spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony,
- navrátení spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony.
Od roku 2016 nie je možné pozbaviť fyzickú osobu spôsobilosti na právne úkony, ale túto spôsobilosť na právne úkony iba obmedziť. Návrh na začatie konania môže podať blízka osoba, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, poskytovateľ sociálnych služieb, ten, kto má na veci právny záujem a ten, o koho spôsobilosti sa má konať. Okrem všeobecných náležitosti musí návrh na začatie konania obsahovať aj
- opísanie skutočností odôvodňujúcich zásah do spôsobilosti fyzickej osoby na právne úkony,
- zdôvodnenie, že iné menej obmedzujúce opatrenia nie sú možné,
- opísanie skutočností odôvodňujúcich zmenu obmedzenia spôsobilosti na právne úkony alebo skutočností odôvodňujúcich navrátenie spôsobilosti na právne úkony.
Podľa § 243 CMP súd má vyslúchnuť osobu, o ktorej spôsobilosti sa koná. V prípade, ak je výsluch na ujmu stavu, možno od výsluchu upustiť a v takom prípade súd má povinnosť osobu, o ktorej spôsobilosti sa koná „vzhliadnuť“.
Súd v konaní ustanoví a vyslúchne znalca. Od znaleckého dokazovania môže súd upustiť, ak má súd za to, že na zistenie skutočného stavu veci je postačujúce vyslúchnuť ošetrujúceho lekára. Dokazovanie by malo byť zamerané na konkrétne prejavy ochorenia, fungovanie osoby, o ktorej spôsobilosti sa koná v bežnom živote ako aj na zisťovanie jej duševného stavu.
V tejto súvislosti treba upozorniť, že s konaním o spôsobilosti na právne úkony je spojené aj konanie o opatrovníctve.
Máte záujem pripraviť návrh na začatie konania? Nechajte to na nás – stačí nám poslať naskenované podklady. Vypracovanie návrhu na začatie konania od 230 eur.