Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov známe pod skratkou „BSM“ je jednou z foriem spoluvlastníctva. Jeho výnimočnosťou je jeho bezpodielovosť. To znamená, že manželia nemajú určený podiel na vlastníckom práve k jednotlivým spoločným veciam. Ako napovedá jeho názov, môže vzniknúť výlučne medzi manželmi.
Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva. Naopak, do BSM nepatria:
- veci získané dedičstvom alebo darom (napr. rodičia darujú byt dcére),
- vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov (napr. geodetické prístroje geodeta),
- vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Okrem toho, Občiansky zákonník manželom umožňuje dohodou vo forme notárskej zápisnice rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený vyššie uvedený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Rovnako sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.
Manželia sú oprávnení veci v BSM užívať spoločne a spoločne tiež uhradzujú aj náklady vynaložené na veci alebo spojené s ich užívaním a udržiavaním.