Základné pravidlá správneho konania

Na začiatok treba uviesť, že správnym orgánom je štátny orgán, orgán územnej samosprávy, orgán záujmovej samosprávy, fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej zákon zveril rozhodovanie o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb v oblasti verejnej správy.

Základné pravidlá správneho konania sú upravené v § 3 a 4 zákona č. 71/1967 Zb. (správny poriadok) a vzťahujú sa na konanie, v ktorom v oblasti verejnej správy správne orgány rozhodujú o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak.

Základnými pravidlami správneho konania sú:

  • Správne orgány majú povinnosť postupovať v konaní v súlade so zákonmi a inými právnymi predpismi, pričom sú povinné chrániť záujmy štátu a spoločnosti, práva a záujmy fyzických osôb a právnických osôb a dôsledne vyžadovať plnenie ich povinností.
  • Správne orgány sú povinné postupovať v konaní v úzkej súčinnosti s účastníkmi konania, zúčastnenými osobami a inými osobami, ktorých sa konanie týka a dať im vždy príležitosť, aby mohli svoje práva a záujmy účinne obhajovať (najmä sa vyjadriť k podkladu rozhodnutia alebo uplatniť svoje návrhy). Správny poriadok ďalej ukladá, že účastníkom konania, zúčastneným osobám a iným osobám, ktorých sa konanie týka, musia správne orgány poskytovať pomoc a poučenia, aby pre neznalosť právnych predpisov neutrpeli v konaní ujmu.
  • Občan Slovenskej republiky, ktorý je osobou patriacou k národnostnej menšine, a ktorý má právo používať jazyk národnostnej menšiny (podľa osobitného predpisu), má právo v obciach vymedzených osobitným predpisom konať pred správnym orgánom v jazyku národnostnej menšiny a správne orgány sú povinné mu zabezpečiť rovnaké možnosti na uplatnenie jeho práv.
  • Okrem vyššie uvedeného, správne orgány sú povinné svedomite a zodpovedne sa zaoberať každou vecou, ktorá je predmetom konania, vybaviť ju včas a bez zbytočných prieťahov a použiť najvhodnejšie prostriedky, ktoré vedú k správnemu vybaveniu veci. V prípade, ak to povaha veci pripúšťa, má sa správny orgán vždy pokúsiť o jej zmierne vybavenie. Správne orgány majú dbať na to, aby konanie prebiehalo hospodárne a bez zbytočného zaťažovania účastníkov konania a iných osôb.
  • Rozhodnutie správnych orgánov musí vychádzať zo spoľahlivo zisteného stavu veci, pričom správne orgány majú dbať o to, aby v rozhodovaní o skutkovo zhodných alebo podobných prípadoch nevznikali neodôvodnené rozdiely.
  • Správne orgány sú povinné na úradnej tabuli správneho orgánu (úradná tabuľa musí byť nepretržite prístupná verejnosti), na svojom webovom sídle (ak ho majú zriadené) alebo aj iným vhodným spôsobom zrozumiteľne a včas informovať verejnosť o začatí, uskutočňovaní a o skončení konania vo veciach, ktoré sú predmetom záujmu verejnosti alebo o ktorých to ustanovuje osobitný zákon. Sú zároveň povinné ochraňovať práva a právom chránené záujmy účastníkov konania a iných osôb.
  • Vyššie uvedené pravidlá sa primerane použijú aj pri vydávaní osvedčení, posudkov, vyjadrení, odporúčaní a iných podobných opatrení.
  • Účastníci konania spolupracujú so správnymi orgánmi v priebehu celého konania a majú v konaní rovnaké procesné práva a povinnosti. Tu treba spomenúť, že ten, komu osobitný zákon priznáva postavenie účastníka konania len na časť konania, má v konaní procesné práva a povinnosti len v tej časti konania, pre ktorú má priznané postavenie účastníka konania.

Podobné články