Uznanie dlhu je upravené v § 558 Občianskeho zákonníka: „Ak niekto uzná písomne, že zaplatí svoj dlh určený čo do dôvodu aj výšky, predpokladá sa, že dlh v čase uznania trval. Pri premlčanom dlhu má také uznanie tento právny následok, len ak ten, kto dlh uznal, vedel o jeho premlčaní.“
Uznanie dlhu je považované za zabezpečovací inštitút, pretože zakladá vyvrátiteľnú právnu domnienku o existencii dlhu v dobe jeho uznania. Uznaním dlhu dlžníkom dochádza k presunu dôkazného bremena z veriteľa na dlžníka, to znamená, že v prípade sporu veriteľ nemusí preukazovať vznik dlhu a jeho výšku v čase, keď došlo k jeho uznaniu dlžníkom. V prípade, ak by dlžník namietal, že dlh v čase uznania neexistoval, musel by túto skutočnosť preukázať.
Uznanie dlhu je jednostranný právny úkon dlžníka adresovaný veriteľovi, ktorým dlžník uznáva, že svoj dlh zaplatí. Musí mať písomnú formu, obsahovať prísľub dlžníka dlh zaplatiť a presne určenú výšku dlhu ako aj dôvod jeho vzniku.
Ďalším dôsledkom uznania dlhu je prerušenie plynutia premlčacej doby a začiatok plynutia novej premlčacej doby. Podľa § 110 ods. 1 Občianskeho zákonníka začne plynúť nová 10 ročná premlčacia doba. A na záver je možné dodať, že nič nebráni tomu, aby dlžník uznal svoj dlh aj opätovne niekoľkokrát za sebou.
Máte záujem o vypracovanie uznania dlhu pre Vášho dlžníka? Nechajte to na nás. Vypracovanie uznania dlhu od 100 eur.